Tel.:
+36 (52) 362 165
class="mailIcon" href="mailto:uh!pont!muezumiakscob!kukac!ofni">E-mail:
uh!pont!muezumiakscob!kukac!ofni
Cím:
4200 Hajdúszoboszló,
Bocskai u. 12.
ENG HUN
FacebookInstagramYouTube
For visitors Exhibitions Museum education About us News
Fast menu

Szobor túraStatue tourSzabó László: Repülő halak

Szabó László: Repülő halak (1984)

Helyszín: Millenniumi Szoborpark – Halasi Fekete Péter tér

 

Az alkotóról:

Szabó László (Debrecen, 1917. 09. 08. – Amiens, 1984. 12. 17.) szobrászművész

Debrecenben született. Édesapja Szabó László gazdálkodó, édesanyja Bodnár Eszter. 14 éves koráig Hajdúszoboszlón élt, majd Debrecenben lakott és tette le az érettségit. 1940–43 között jogot tanult a debreceni egyetemen. A második világháborús front közeledtével 1944-ben Siófokra ment, ahonnan tovább sodródott Bécsbe majd Svájcba, itt a Genfi Művészeti Iskolában tanult.1947 nyarán Franciaországba került ösztöndíjjal a párizsi Szépművészeti Akadémiára; egy korábban készített domborműve alapján azonnal harmadik évfolyamra vették fel, egy év alatt pedig diplomát szerzett. Itt a lebombázott, beauvais-i gótikus Szent Péter-katedrális helyreállításában vett rész kőfaragóként. Útja Párizsba vezetett, itt 1949-ben vett részt először az ifjú szobrászok kiállításán (Salon de la Jeune Sculpture), 1951-ben pedig a Salon des Réalités Nouvelles-en. Első művei állatokat ábrázoltak, később geológiai, víz és természet formálta képződményekre hasonlító alkotások következtek. Egy nagyméretű művészlakásban alkotott a párizsi Montparnasse-negyedben több másik művésszel együtt. Itt alapították meg 1954-ben a Tizenötök csoportját, két évvel később pedig a L’Academie du Feu-t (A Tűz Akadémiája). Ekkor már elismert művész volt. 

Kiállítás-sorozatok nyomán megismerte a világ. Repülőtéri kiállításokon Frankfurtban a várócsarnok mindennap megújuló közönsége és a repülőtér nagyszámú személyzete láthatta alkotásait. 1956-ban Vaison la Romaine-ben többek között Jean Arppal és Calderrel, 1958-ban a párizsi Claude Bernard Galériában Henry Moore-ral, Henri Laurense-nal és Constantin Brâncuşivalegyütt állított ki. 1958-ban Henry Moore, a világhírű brit képzőművész, szobrász az Amerikai Egyesült Államokban mutatta be műveit, majd ugyanebben az évben a kanadai Montrealban is nyílt kiállítása. Szobrai együtt szerepeltek Picasso és Miróképeivel. Tovább önálló kiállításainak helyszínei többek között San Francisco, London, Koppenhága, Stockholm, Oslo, Hannover, Dél-Afrika, Kanári-szigetek és Japán. Németországban több egyéni kiállításai volt (Hamburg, Mainz, Berlin, Mannheim). Magyarországon először 1968-ban Budapesten volt kiállítása. Az 1972-es müncheni nyári olimpia szoborpályázatára alkotta a Müncheni Olimpiai Parkban felállított „Fliegende Fische” (Repülő halak) című szobrát. Ugyancsak a bajor fővárosban áll a Nap-jelkép és a Növekedés-jelkép, Mainzban pedig az Életfa. 

Hajdúszoboszlóra 1970-től járt haza. Napisten című szobrát 1972-ben a városnak adományozta, mely felállítása óta a csónakázó tó vizében áll és ma is megtekinthető. A Bocskai utcán vásárolt és felújított háza előkertjében szobrai ma is láthatók alkotásai. Az 1980-as években betegség támadta meg, amiben 1984-ben elhunyt. A franciaországi Ravenel településen temették el. 

 

Felhasznált források:

 

A művész további, Hajdúszoboszlón megtekinthető alkotásai:

  • Napisten (Hajdúszoboszló, Strandfürdő, csónakázótó)
  • Bocskai István Múzeum – kisplasztikák
  • Madár (1996) – Felnagyított gipszmásolatai (Rácz György) – Bocskai István Múzeum udvara (Bocskai utca 14.)
  • Szimbólum (1995) – Felnagyított gipszmásolatai (Rácz György) – Bocskai István Múzeum udvara (Bocskai utca 14.)
  • Egy barátom emlékére (1996) – Felnagyított gipszmásolatai (Rácz György) – Bocskai IstvánMúzeum udvara (Bocskai utca 14.)
2025 © Bocskai István Múzeum All rights reserved
Created by:
WebDeb.hu
xxxx