Tel.:
+36 (52) 362 165
class="mailIcon" href="mailto:uh!pont!muezumiakscob!kukac!ofni">E-mail:
uh!pont!muezumiakscob!kukac!ofni
Cím:
4200 Hajdúszoboszló,
Bocskai u. 12.
ENG HUN
FacebookInstagramYouTube
For visitors Exhibitions Museum education About us News
Fast menu

Szobor túraStatue tourGalánfi András: Napbaöltözött Asszony

Galánfi András: Napbaöltözött Asszony (2023)

Helyszín: Millenniumi Szoborpark – Halasi Fekete Péter tér

 

Az alkotóról:

Galánfi András (Hajdúszoboszló, 1945. március 25.) tanár, előadóművész, fafaragó népi iparművész, a Népművészet Mestere.

Pedagógus családban született. Elvégezte a debreceni Tanítóképző Főiskolát, majd a testnevelő tanári szakot Nyíregyházán, Budapesten a Testnevelési Főiskolán az edzői szakot. Nyugdíjazásáig tanított. 1970-től pedagógusként dolgozott szülővárosában. Vonzotta az előadói pálya, napjainkban is többféle művészeti műsorral lép fel. Alapító tagja a Fiatalok Népművészeti Stúdiójának. Az 1970-es évektől fordult érdeklődése a fafaragás irányába, a tanítás mellett ezzel foglalkozott. Főleg köztéri szobrokat, ülőpadokat, bútorokat készített és készít ma is.Készített kapuzatokat, kerítéseket, gyermekjátékokat, egyoldalas és körbejárható faszobrokat, a paraszti életmód használati szerszámait, kézi eszközeit. A hagyományos szerkezeti technikák mellett rönkbútor készítésével is foglalkozott. Az elmúlt években kő- és fémszobrokat is alkot. Alapítója az 1992-ben létrehozott Nádudvari Kézműves Szakiskolának, melynek művészeti vezetőjeként, igazgatóhelyetteseként vonult nyugdíjba 2008-ban. Mesterségbeli tudását, alkotói hitvallását, a népművészet hagyományainak tiszteletét, a hitelességet adta tovább tanítványainak. A Hortobágyi Nemzeti Park Látogatóközpontjában létrehozott kézműves alkotóműhelyek alapításában meghatározó szerepet játszott annak művészeti vezetőjeként. Rendszeres résztvevője, vezetője hazai és nemzetközi fafaragó táboroknak. Folyamatosan kiállító művész, Magyarországon és külföldön több önálló és csoportos tárlaton vett részt. Összefoglaló bemutatkozása 2015 márciusában került sor a budapesti Vigadó Galériában a Magyar Művészeti Akadémia szervezésében. 

1997-től a Népművészet Mestere. 2005-ben megkapta a Magyar Köztársaság Arany Érdemkeresztjét. 2012-től a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja. 2017-ben Kossuth-díjat kapott. Tiszteletbeli Örökös Pásztor. 

 

Az alkotásról:

A művelődési ház egykori igazgatója, Kovács Gábor a művelődési ház melletti Halasi Fekete Péter térre egy szoborparkot tervezett. A park az elmúlt években több átalakításon is átesett, és több szobrot is elhelyeztek benne. A legújabb alkotás Galánfi András lézervágott fém kompozíciója, a Napbaöltözött Asszony. A művész elmondása szerint fentről kapta az üzenetet a szobor elkészítésére, mely barátai közreműködésével ölthetett testet. A formát Galánfi András rajzolta meg, a krómacél anyag lézervágását a balmazújvárosi Nagy László végezte el, majd a szoboszlói népművész itthon csiszolta meg. A homokfúvást Nagy János, a festést Labanc Imre végezte el. A szobor a szecesszióra jellemző könnyedséggel ragadja meg táncra perdülő, a hajdúszoboszlói nyarat és a Nap üzenetét hordozó Napbaöltözött Asszonyt.

A Napbaöltözött Asszony (latinul mulier amictasole) a Szent János prófétának tulajdonított Jelenések könyvében jelenik meg: Napba öltözött nagy jel, kinek lába alatt a Hold, fején koronaként 12 csillag van. A római katolikus hagyományban ő a Megváltó anyja, a Boldogságod Szűz Mária, míg a Nap Krisztus maga, a holdsarló a világ mulandóságára, illetve az iszlámra utal, a 12 csillag az ószövetségi 12 pátriárkát, Izrael 12 törzsét, és az Újszövetség 12 apostolát jelképezi, emellett az állatöv (zodiákus) jegyeiként a megváltás kozmikus jellegére utal. Magyarországon a Napba öltözött asszony a törökellenes harcok jelképévé vált mint a Magyarok Nagyasszonya. A Mária-ünnepek hajnali virrasztása szinte az egész magyar nyelvterületen élő hagyomány; ekkor a felkelő Napban megjelenő Szűz Máriára várnak.

 

 

Felhasznált források:

 

A művész további, Hajdúszoboszlón megtekinthető alkotásai:

  • Isten báránya – Kálvin tér
  • Lélekmadarak a Nappal – Hajdúszoboszlói Köztemető ravatalozója
  • Hortobágyi juhászok – Bocskai István Múzeum állandó néprajzi kiállításának épületének bejárata (Bocskai utca 11.)

Galánfi András életmű-kiállítása a Bocskai Múzeumban – Bocskai István Múzeum állandó néprajzi kiállításának udvara (Bocskai utca 11.)

2025 © Bocskai István Múzeum All rights reserved
Created by:
WebDeb.hu
xxxx