Tel.:
+36 (52) 362 165
class="mailIcon" href="mailto:uh!pont!muezumiakscob!kukac!ofni">E-mail:
uh!pont!muezumiakscob!kukac!ofni
Cím:
4200 Hajdúszoboszló,
Bocskai u. 12.
ENG HUN
FacebookInstagramYouTube
For visitors Exhibitions Museum education About us News

Museum education

Foglalkozások óvodásoknak

Intézményünk múzeumpedagógiai feladatellátása során mindig is kiemelt fontosságúnak tartottuk az óvodás korosztály megszólítását, hiszen hosszútávú célunk a mai kisgyermekek múzeumlátogató felnőtté való nevelése. A legkisebbeket életkoruknak megfelelő foglalkozásokkal várják kollegáink, ahol elsődleges célunk, hogy a résztvevő gyermekek pozitív „múzeumélménnyel” gazdagodjanak.  Ezt az adott témához (valamely kiállítási egység, jeles nap, stb.) kapcsolódó ismeretanyag átadásán túl sok interakcióval, játékkal, mondókával, énekkel, kézműves tevékenységekkel igyekszünk elérni.

 

Állandó foglalkozásaink: 

 

- FŰBEN-FÁBAN AZ ORVOSSÁG- Bevezetés a gyógynövények világába - A gyógynövények és illóolajok jótékony hatásaival ismerkedhetnek meg a résztvevők. Korabeli gyógymódok kutatására, tanulmányozására nyílik lehetőség. Növénypárosító játékunkban a népi gyógyászatban használt alapanyagok sokszínű világa tárul a résztvevők elé. A foglalkozás során gyógynövényes párnát készítünk. 

 

  • - A BÁBOK TITKOS ÉLETE - Az irodalom világában számos karakter van, mely mind-mind megelevenedhet árnybábok formájában. A foglalkozáson egy zenés bábjátékot követően a részvevők egy-egy irodalmi művet feldolgozva készítenek egy árnybáb dobozt vagy bábokat, mellyel megelevenedik a korosztálynak megfelelő mű.

 

  • - A FAZEKASMŰHELY KULISSZATITKAI - A fazekasság évezredekre visszanyúló mesterség. Kelet-Magyarországon is igen gazdag kerámiaközpontok vannak. A mázas technikával készült edényektől a nádudvari Fazekas család több mint 300 éves fekete kerámiájáig számtalan forma és funkció bontakozott ki. A néprajzi kiállításunkban bemutatásra kerülnek a nádudvari fekete kerámiák, azok készítési eljárása. Mi a sikálás? Mit jelent a mázas kerámia? Beszélgetünk a Kárpát-medencei kerámiaközpontról. A gyermekek elkészíthetik saját agyagedényeiket, ékszereiket, melyet égetést követően haza is vihetnek.

 

  • - A NEMEZELÉS ŐSI HAGYOMÁNYA - Mit viseltek eleink? Hogyan lesz a gyapjú posztó vagy nemez? Miből és hogyan lett a pásztorkalap? Hogyan lehet egy állati szőrt hasznosítani? Ezekre a kérdésekre keressük a gyermekekkel a választ. A foglalkozáson felpróbálhatják a balmazújvárosi kalapos mester kalapjait, cifraszűr nyomhatja vállukat. Megismerjük a gyapjúból készült tárgyak funkcióit. Ezt követően nemezelünk labdát, vagy kisállatokat, vagy ékszereket.

 

  • - ÉDESANYÁM SZÍNES KENDŐI - A gyerekekkel megismertetjük a batikolás történetét és művészetét, bepillantást nyernek a textilfestés különböző technikáiba. A foglalkozáson kendők készülnek, amelyet hazavihetnek a résztvevők. 

 

  • - A PÁSZTOROK VILÁGA - A foglalkozáson arra keressük a választ, hogyan éltek a pusztán a régi idők pásztorai. Megismertetjük gyermekekkel az őshonos haszonállatokat és az őket őrző pásztorok rendjét. Bemutatjuk jellegzetes viseletüket, eszközeit, többek közt a cifraszűrt, a pásztorkalapokat és a botokat.
  •  
2025 © Bocskai István Múzeum All rights reserved
Created by:
WebDeb.hu
xxxx