Tel.:

Bástya-kiállítás

naptár2020. május 28.

2020.05.01.
Befejeződött az erődfal bástyájának belső felújítása. A "fellélegző" fehér falak előtt már a paravánok is állnak. Ezeket úgy terveztem, hogy a vidékünkre jellemző szuszékok (ácsolt gabonatároló ládák) formáját idézze. A templomerőd ugyanis nemcsak az emberi életek, de az életet jelentő, sőt "életnek" is nevezett gabona védelmét is szolgálta egykor.  Konkrétan a bástya mellett állt az a granárium, ami ugyancsak terménytároló funkcióval bírt. Erről bár keveset tudunk, de feltételezzük, hogy az erdélyi erődített templomokhoz hasonlóan ebben is szuszékok "őrizték" az "életet". A paravánok tervezésénél az is szempont volt, hogy ne takarják el a műemléki tér értékes elemeit, jelesül a lőréseket. Paravántervezés: egy pici szépség a muzeológus munkájából...

Back to news
2024 © Bocskai István Múzeum All rights reserved