mikor? hol?

Bocskai u. 21.

elérhetőségeink, térkép »

Szoboszló öröksége: föld – kard – víz

Az első terem: Történelmi örökségAz első terem: Történelmi örökség2013. január 22-én nyílt meg a Szoboszló öröksége: föld – kard – víz c. állandó helytörténeti kiállítás. Az új kiállítás nem hagyományos módon, az időrend szigorú betartásával, hanem tematikusan, interaktív módon mutatja be Hajdúszoboszló történetét két teremben.

Főépület, Bocskai u. 12.

Az örökség és az adomány azok a kulcsszavak, amik köré a kiállítás szerveződik, hiszen ezek a fogalmak végig átszőtték a település történetét.

Szoboszló gazdag történelméből három elemet emeltünk ki: a földet, a kardot, a vizet, mivel úgy véltük, ezek tükrözik legjobban a város sajátosságait. A föld a hajdúk letelepítésére, a település mezőgazdasági jellegére és a régészeti emlékeket rejtő halomra utal. A kard a hajdúk katonai A második terem: Tájba rejtett örökségA második terem: Tájba rejtett örökségerényeihez és a Bocskai hagyományhoz, a víz pedig – a természet adományaként – a termálvíz feltárásához és a gyógyturizmus kiépüléséhez kapcsolódik.

A kiállítás első terme Hajdúszoboszló történelmi örökségét, a város első írásos említését és a hajdú hagyományokat dolgozza fel, a második terem a tájba rejtett örökséget, a paraszti gazdálkodást, a termálvíz feltárását, a gyógyturizmus kialakulását, és a földben rejlő tárgyi emlékeket mutatja be.

A kiállításban bemutatott tematikai egységek:

1. Történelmi örökség

• SAz udvaron mezőgazdasági eszközök kiállítása láthatóAz udvaron mezőgazdasági eszközök kiállítása láthatózoboszlóvásár
  • Hajdúk
  • Bocskai István és kultusza
    • A Bocskai-zászló
    • Bocskai-lovasbandérium
  • A hajdúváros
    • Oktatás
    • Hajdúk a harcmezőkön

2. Tájba rejtett örökség

• Állattartás és földművelés
  • Egy halom kincsei
  • Termálvíz
  • A főtér változásai a XX. században
  • Szép Ernő

Az egyes tematikai egységekben interaktív elemeket helyeztünk el, melyek segítségével látogatóink maguk szerezhetnek élményszerűen ismereteket a múltról.

A számos érdekesség közül itt csak néhányat említünk. Fel lehet próbálni a XVII. század eleji női és férfi viseletet, kézbe lehet venni a lőfegyvereket, melyeket Bocskai hajdúi is használhattak. Be lehet ülni abba az iskolapadba, amit Gönczy Pál – a város szülötte, reformer pedagógus – tervezett az 1870-es években, és kipróbálható, hogyan kell palatáblára írni palavesszővel. Be lehet kukucskálni egy parasztház ablakán, és a kiállított tárgyak közt szerepel a szoboszlói fúrótorony működő modellje is, melynek eredetijével 1925-ben hévizet tártak fel a településen. Megtudhatjuk, hogyan jöttek rá a helyiek arra, hogy az 1091 méter mélyről feltörő víznek gyógyító ereje van. Egy 1960-as évekből származó filmfelvételen pedig Pávai Vajna Ferenc geológus, „a hévizek atyja" is megjelenik.

A kiállítás elkészítését az EMMI Alfa pályázata, valamint Hajdúszoboszló város önkormányzatának támogatása tette lehetővé.